Autyzm – skąd się bierze?

<%image(20051105-autyzm.jpg|84|119|autyzm)%>

Uczeni z Cambridge University twierdza, że powodem klasycznej postaci autyzmu u chłopców może być supermęski mózg.
Do określenia płci mózgu chłopców cierpiących na klasyczną formę autyzmu a także na jedną z jego odmian – zespół Aspergera zastosowano testy, pozwalające określic płec mózgu.
Okazało się, że dzieci te mają ekstremalnie męskie mózgi. Brak żeńskiego pierwiastka spowodował, że dzieci nie przejawiały jakiejkolwiek empatii w stosunku do otoczenia, a ich umysł był dosłownie ślepy na emocje.

Brytyjscy naukowcy podejrzewają, że u chłopców autystycznych poziom testosteronu jest jeszcze większy. Tymczasem hormon ten wpływa zarówno na funkcjonowanie mózgu, jak i jego budowę. Pod jego wpływem komórki nerwowe mogą np. wejść na ścieżkę zaprogramowanej śmierci (apoptozy), czy tworzyć nowe połączenia z innymi neuronami.
gazeta

Autyzm jest zespołem upośledzenia rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Jest to choroba neurologiczna, a nie czysto psychiczna, chociaż wśród typowych cech są problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych. W typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia. Ocenia się, że występuje u około 2 do 6 na 1000 osób, przy czym jest cztery razy częstszy u mężczyzn niż u kobiet.

Dotychczas nie odkryto jednoznacznej przyczyny autyzmu. Wiadomo, że za część zaburzeń odpowiadają geny, a także komplikacje okołoporodowe (np. niedotlenienie dziecka).
Leczenie autyzmu polega głównie na długoletniej psychoterapii i stopniowej socjalizacji dziecka.
Wczesna diagnoza i działanie są niezbędne w celu zapewnienia jak najlepszego rozwoju dziecka. Uważa się powszechnie, że nie jest możliwe stworzenie w pełni działającego leku, bo na autyzm wpływają cechy mózgu determinowane na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Ciekawe, czy dzięki najnowszemu odkryciu uczeni będą w stanie znaleźć sposób na leczenie autyzmu lub na zapobieganie jego wystepowania.

hastagi na stronie:

#SKAD SIE BIERZE AUTYZM

Authors

Related posts

Top