Czym jest zakrzepica żylna?

Zakrzepicą określa się utworzenie skrzepliny krwi w naczyniu krwionośnym. Zwykle zakrzep powstaje by ratować nasze życie – hamując utratę krwi przy uszkodzeniu ściany naczynia. Jednak to, co ratuje nam życie może stać się także „cichym zabójcą”. Czynnikami warunkującymi powstanie skrzepliny są: zwolnienie przepływu krwi, zwiększenie jej gęstości i uszkodzenie ściany naczynia.Zakrzepica może dotyczyć każdego z nas, jednak zagrożenie wystąpienia choroby zwiększa się, gdy pojawiają się pewne czynniki ryzyka, m.in.: wiek powyżej 40 lat, palenie papierosów, ciąża, otyłość, hormonoterapia, przebyty zawał lub udar mózgu, choroby nowotworowe, zastoinowa niewydolność krążenia, czy niewydolność oddechowa, unieruchomienie powyżej 3 dni, żylaki kończyn dolnych czy przebyta wcześniej zakrzepica żylna.

Już 150 lat temu Rudolf Virchow wskazał na przyczyny powstawania zakrzepów, jednak w Polsce wciąż umierają pacjenci z powodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Co roku na zakrzepicę żylną zapada w naszym kraju 60 tysięcy osób. Liczba ta rośnie. Z powodu zatoru tętnicy płucnej rocznie w Europie umiera dwa razy więcej ludzi niż z powodu raka sutka, raka gruczołu krokowego, wypadków komunikacyjnych i AIDS razem wziętych. Aż 12% zgonów w szpitalach spowodowanych jest zatorem tętnicy płucnej. Przyczyna śmierci (zator) w 80% przypadków wykrywana jest dopiero po śmierci pacjenta. Dlaczego tak się dzieje? Choroba ta, zwana inaczej żylną chorobą zakrzepowo-zatorową przebiega najczęściej bezobjawowo. Dodatkowo, na tak przerażające dane ma wpływ niska świadomość na temat skutków zakrzepicy żylnej, skutków, które okazać się mogą śmiertelne.

Co możesz zrobić, aby unikać tego? Przede wszystkim , powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o tej chorobie.
Świadomość zagrożeń wynikających z żylnej choroby zakrzepowo zatorowej jest wciąż za mała. Kluczowym elementem kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Polską Fundację do Walki z Zakrzepicą Żylną „Thrombosis” oraz firmę farmaceutyczną Sanofi-Aventis będzie zwiększenie świadomości zagrożenia związanego z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność profilaktyki, a także wskazanie społeczeństwu metod skutecznego przeciwdziałania chorobie. „Zdajemy sobie sprawę, że jest to praca na wiele lat, ale im szybciej zaczniemy, tym więcej istnień ludzkich możemy uratować od śmierci” – powiedział prof. dr hab. med. Witold Tomkowski, prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą „Trombosis”.

Istnieją skuteczne metody zapobiegania zakrzepicy: mechaniczne i farmakologiczne. Wszystkie powinny być stosowane w sytuacji istnienia zagrożenia rozwoju powikłań zakrzepowo-zatorowych. Leki stosowane w terapii i profilaktyce zakrzepicy to heparyny drobnocząsteczkowe, których użycie jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszania śmiertelności i zapobiegania późnym groźnym następstwom. Ponadto zmiana diety, ruch fizyczny, czy okresowe badania żył osób zagrożonych zwiększają możliwość wczesnego wykrycia zakrzepów.

W Polsce działa Fundacja do Walki z Zakrzepicą „Thrombosis”, która powstała w lutym 2006 roku. W skład rady naukowej Fundacji wchodzą wybitni profesorowie medycyny zajmujący się zagadnieniem zakrzepicy w Polsce. Podjęli oni skuteczne starania o nawiązanie współpracy z podobnymi stowarzyszeniami w Stanach Zjednoczonych i nowo powstającym we Francji. Głównym zadaniem Fundacji jest podniesienie świadomości związanej z zagrożeniami oraz powikłaniami zakrzepicy żylnej i zatoru tętnicy płucnej wśród lekarzy i pacjentów.

hastagi na stronie:

#ZAKRZEPICA ZDJECIA #zakrzepica wikipedia #zakrzepica żylna zdjęcia

Related posts

Top