Salmonella – jak się bronić

Salmonella – rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemne względnie beztlenowe (fermentujące glukozę) o morfologii pałeczek. Bakterie te są średniej wielkości, zwykle zaopatrzone w rzęski. Należą do bakterii względnie wewnątrzkomórkowych – rezydują w komórkach zarażonego organizmu.

Do zakażenia żywności najczęściej dochodzi podczas przygotowywania posiłków bez zachowania należytych warunków sanitarnych oraz bez odpowiedniego zaplecza sanitarnego.
Skutki zatrucia pokarmowego spowodowanego namnożeniem się w jedzeniu przygotowywanym wcześniej, drobnoustrojów m.in z rodzaju Salmonella – (złe przechowywanie) – mogą być bardzo poważne.

Liczne pałeczki Salmonella są chorobotwórcze dla człowieka i zwierząt; wywołują ostre zatrucia pokarmowe. W sprzyjających warunkach (ciepło, wilgoć, obecność białka) mogą żyć poza organizmem żywym przez kilka miesięcy. Przemysłowa hodowla drobiu i przetwórstwo żywności przyczyniły się w ostatnich latach do wzrostu zachorowań na salmonelozy na całym świecie.

U ludzi bakterie te wywołują najczęściej dolegliwości żołądkowo-jelitowe nazywane potocznie zatruciem pokarmowym. Objawy chorobowe, występujące zwykle po 18-24 godzinach od zakażenia, to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności i wymioty. Po przebyciu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
Salmonella - jak się bronić

Do zakażenia może dojść przez żywność zanieczyszczoną odchodami zakażonych zwierząt (najczęściej drobiu, myszy, szczurów), przez produkty żywnościowe pochodzące od zwierząt zakażonych (jaja, mięso, mleko), od zakażonych zwierząt (kurczęta hodowane w domach) i ludzi wydalających pałeczki z kałem, zarówno chorych, jak i zdrowych (nosicieli).

Najczęstszym nośnikiem pałeczek są produkty zawierające surowe jaja (majonezy, kremy, lody, zupy dla niemowląt i in.) oraz rozdrobnione przetwory mięsne, galaretki, pasztety, pierogi.

Zbiorowe zatrucie pokarmowe na przyjęciach komunijnych i weselnych, poza poważnym zagrożeniem zdrowia może też spowodować nieprzyjemne następstwa w sferze stosunków międzyludzkich.

Najczęstszym nośnikiem pałeczek salmonella są produkty zawierające surowe jaja (majonezy, kremy, lody,) oraz rozdrobnione przetwory mięsne galaretki, pasztety, pierogi).

Mimo wszechobecności pałeczek Salmonella zachorowaniom można zapobiec przez:

* organizując przyjęcia komunijne i weselne należy dopuszczać do przygotowywania potraw wyłącznie osoby bezwzględnie zdrowe, które w ostatnim okresie nie chorowały z powodu zaburzeń przewodu pokarmowego, bez ropiejących skaleczeń rąk,
* przy większej liczbie uczestników przyjęć należy starać się, by posiłki przygotowywały osoby o fachowym przeszkoleniu,
* zapewnić dobry stan techniczny urządzeń, bieżącą ciepłą wodę, sprawne urządzenia chłodnicze,
* utrzymywać w czystości naczynia, sprzęt kuchenny i samą kuchnię (ulubionym siedliskiem bakterii są wilgotne gąbki i zmywaki),
* przechowywać żywność w niskiej temperaturze,
* unikać rozmrażania i ponownego zamrażania żywności,
* wydzielić miejsca w lodówce na surowy drób, mięso i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami,
* poddawać żywności działaniu wysokiej temperatury (gotowanie, pieczenie, duszenie), która jest najłatwiejszym sposobem niszczenia zarazka (smażenie jest mniej skuteczne),
* mycie jaj przed rozbiciem skorupki, parzenie we wrzątku przez 10 sekund jaj używanych do wyrobu potraw i deserów – nie poddawanych działaniu wysokiej temperatury,
* unikać lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców

* mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków
* utrzymywanie w czystości naczyń, sprzętów kuchennych i samej kuchni
* przechowywanie żywności w niskiej temperaturze
* zapobieganie rozmrażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności
* wydzielenie miejsca w lodówce na surowy drób, mięso i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami
* całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia, gotowania
* poddawanie żywności działaniu wysokiej temperatury (gotowanie, pieczenie, duszenie), które jest najłatwiejszym sposobem niszczenia zarazka (smażenie jest mniej skuteczne)
* mycie jaj przed rozbiciem skorupki
* parzenie we wrzątku przez 10 sekund jaj używanych do wyrobu potraw i deserów, nie poddawanych działaniu wysokiej temperatury, unikanie lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców.

W razie wystąpienia objawów chorobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

hastagi na stronie:

#salmonella leczenie #Jak leczy sie salmonelloze ? #salmonella objawy #salmonella nosicielstwo leczenie #salmonella pierwsza pomoc #objawy salmonelli u dorosłych

Related posts

Top