Lamblioza.

Lamblioza. Rodzaj Lamblia do klasy wiciowców pasożytujących czasem w jelitach.
Lamblia intestinalis lub Giardia lamblia została wykryta przez polskiego internistę Lambla w 1859 r.

Trofozoit ( postać wegetatywna występująca u człowieka ), jest dwubocznie symetryczny, gruszkowaty, długości 10-20 mm., spłaszczony od strony brzusznej, wypukły od strony grzbietowej. Na stronie brzusznej znajduje się ssawka, za pomocą której pasożyt przyczepia się do ściany jelita małego gospodarza.

W ssawce tej są umiejscowione dwa leżące obok siebie, owalne, podobne do oczu ziarna, a nad nimi ciałka bazalne, z których wychodzi osiem wici. Lamblia rozmnaża się przez podział podłużny. Pokarm pobiera przez absorpcję całą powierzchnią ciała.

Cysty pasożyta zawierają cztery jądra, skupione w przedniej części owalnej komórki i otoczone błoną jądrową.

Pierwotniak jest mało patogenny lub wcale nie wywołuje zakażenia. Znane jest nosicielstwo. Cysty można znaleźć w dużej ilości w kale ludzi zdrowych. Jeśli namnoży się ich dużo w jelitach, może dojść do lambliozy, do zaburzeń i zapalenia błon śluzowych dwunastnicy i jelita czczego, co powoduje wystąpienie ostrych lub przewlekłych biegunek. Kał może być wodnisty lub uformowany, o zapachu gnilnym. Mogą wystąpić objawy ogólne: zmęczenie, utrata masy ciała, bóle brzucha, wzdęcia. Prawdopodobnie następuje zaburzenie wchłaniania tłuszczu lub mechaniczne drażnienie przewodu pokarmowego. Jeśli lamblie dostaną się do dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, może wystąpić zapalenie tych narządów.
Diagnostyka sprowadza się do sporządzenia preparatów z bardzo świeżych kałów i treści dwunastnicy. W płynnym kale znajdują się trofozoity lub cysty, w kale uformowanym – tylko cysty. Żywe trofozoity poruszają się charakterystycznym tanecznym ruchem. W leczeniu stosuje się metronidazol (Flagyl ).
Lamblioza występuje głównie u dzieci i jest najczęstsza wśród zakażeń pasożytniczych. Częstość zakażenia w Polsce u dzieci wynosi 25-50%. Inwazja szerzy się drogą pokarmową lub kontaktową, zachorowania są sporadyczne lub epidemiczne, w środowiskach dziecięcych.

hastagi na stronie:

#lambria wikipedia #lamblie wikipedia #lamblioza wikipedia #lambria choroba #lamblia wikipedia #lambria #objawy lambri #leczenie lambri #lamblioza #leczenie lambliozy u dzieci

Related posts

Top