Owsica

Owsica jest szeroko rozpowszechnioną , najczęściej występującą robaczycą, zwłaszcza wśród dzieci. Wywołuje ją owsik, niewielki nicień (5-10mm) przypominający nitkę bawełny.

Owsik bytuje w końcowym odcinku jelita cienkiego, w wyrostku robaczkowym i jelicie grubym.

Zarażenie następuje przez połknięcie jaj inwazyjnych od osób zakażonych lub od siebie (autoinwazja). Jaja pasożyta mogą znajdować się w kurzu, na rękach, za paznokciami. Zarażenie następuje bardzo łatwo.

Jajo staje się inwazyjne po 2-4 godzinach od złożenia, cykl rozwoju pasożyta wynosi 4-6 tygodni.


Samica wydala jaja kształtu owalnego w okolicy odbytu, skąd wskutek swędzenia i drapania się rękami zostają przenoszone na pokarmy, a z nimi do ust i żołądka. Choroba wywołana owsikami (owsica) jest trudna do leczenia, szczególnie u dzieci, jeśli ktoś stale nie może czuwać nad ich higieną osobistą. Owsica rzadko przebiega bezobjawowo, a z reguły wywołuje u dzieci przykry swąd odbytu, szczególnie w nocy, moczenie nocne i zaburzenia układu nerwowego pod wpływem substancji toksycznych, produkowanych przez owsiki. Wynikiem tego działania jest bezsenność, pobudliwość, bóle głowy, rozdrażnienie, brak łaknienia, niechęć do wysiłków fizycznych i umysłowych. Owsiki mogą być przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego, a u dziewczynek – zapalenie pochwy,

hastagi na stronie:

#owsiki wikipedia

Related posts

Top