Świeżb

Świeżb jest to pasożytnicza choroba zakaźna wywołana przez roztocze zwane świerzbowcem ludzkim. Tylko samiczka wnika w naskórek.

Zapłodniona na powierzchni skóry drąży nory i korytarze w naskórku w którym składa jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które przedostają się na powierzchnię skóry.

Drążenie wywołuje znaczne swędzenie skóry, zwłaszcza w nocy. Chorzy drapią się i dochodzi do wtórnych zakażeń ropnych i spryszczenia.

Źródłem zakażenia jest człowiek, droga zakażenia kontaktowa. Zakażenie najczęściej występuje w środowiskach dziecięcych i rodzinnych.

Świerzb umiejscawia się na bocznych powierzchniach palców rąk w fałdach międzypalcowych, w okolicach nadgarstków, zgięciach łokciowych, w okolicach pępka, narządów płciowych i na pośladkach. U dzieci często występują również wykwity na dłoniach i podeszwach.

hastagi na stronie:

#świeżb #objawy świeżbu #choroby skóry rąk zdjęcia #choroby dłoni zdjęcia #objawy świeżba #choroby skóry dłoni zdjęcia #świerzb zdjęcia skóry #choroby rąk zdjęcia #rak skóry objawy zdjęcia #zdjęcia chorób skóry

Related posts

Top