Choroby świata cześć 1

Ludzkośc zajęła miejsca wielu organizmów na świecie i wydwać by się mogło że nic nam nie grozi i że potrafimy poradzić sobie ze wszystkim chorobami i przeciwonściami. Nic bardziej mylnego. Do dziś wiele choro jest nieuleczalnych a jeszcze więcej jest nieznanych “przeciętnemu zjadaczowi chleba”.

Dziś prezentujemy pierwsze 5 chorób i ich objawy.

1. Słoniowacizna (łac. elephantiasis)

Słoniowacizna (łac. elephantiasis) bardzo nasilony obrzęk kończyn na skutek utrudnionego odpływu chłonki (limfy). Spowodowany zaczopowaniem pni chłonnych, masywną niedrożnością węzłów chłonnych lub mniejszych naczyń limfatycznych. Najczęściej występuje w rozległych przerzutach raka sutka do węzłów pachy lub po ich operacyjnym usunięciu. Może być również skutkiem bliznowacenia po urazie, napromieniowaniu, operacji oraz zakażeniem nitkowcem bytującym w naczyniach chłonnych (tylko kraje tropikalne).

Słoniowacizna wywoływana jest przez nicienia Wuchereria bancrofti (filaria Bancrofta). Samice tego nicienia żyją w węzłach chłonnych, tam rodzą tzw. mikrofilarie nocne, larwy pojawiające się we krwi nocą, by dostać się z krwią wysysaną przez komara do jego jelita. We wnętrzu komara larwy rosną i osiedlają się u nasady jego sztylecików. W nocy larwy Wuchurerii przebywają w naczyniach krwionosnych organów wewnętrznych.

Elephantiasis is a disease that is characterized by the thickening of the skin and underlying tissues, especially in the legs and genitals.

źródło: tekst i zdjęcie Wikipedia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Słoniowacizna

[coolplayer width=”480″ height=”380″ autoplay=”0″ loop=”0″ charset=”utf-8″ download=”1″ mediatype=””]
Problem słonowacizny
[/coolplayer]

Fotografie objawów Słoniowacizny

2. Progeria (zespół progerii Hutchinsona-Gilforda, łac. progeria, z gr. “przedwczesna starość”, ang. Hutchinson-Gilford progeria syndrome, HGPS)

Progeria (zespół progerii Hutchinsona-Gilforda, łac. progeria, z gr. “przedwczesna starość”, ang. Hutchinson-Gilford progeria syndrome, HGPS) – genetycznie uwarunkowany zespół chorobowy charakteryzujący się przyspieszonym procesem starzenia. Dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący. HGPS spowodowany jest mutacją w położonym na chromosomie 1 genie LMNA kodującym laminę A (OMIM 150330). Białko to stabilizuje błonę otaczającą jądro komórkowe, a jego mutacje powodują zaburzenia w strukturze i funkcjach jądra komórkowego.

W szerszym znaczeniu progerią nazywa się każdy zespół związany z przedwczesnym starzeniem się organizmu. W przeciwieństwie do tych jednostek chorobowych, progeria Hutchinsona-Gilforda nie jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem mechanizmów naprawy DNA. Do grupy tych chorób zalicza się:
zespół Wernera
zespół Blooma
zespół Cockayne’a
xeroderma pigmentosum
zespół Downa.

Pierwsze objawy progerii można dostrzec u dzieci powyżej 2 roku życia. Należą do nich: napięcie skóry, nieprawidłowy przyrost wagi, utrata włosów na głowie. Na tym etapie zazwyczaj rodzice zaczynają przypuszczać istnienie jakieś choroby.

U dzieci z progerią później formują się zęby, dzieci te mają starszy wygląd skóry (m.in. liczne zmarszczki), są zwykle łyse i niskorosłe. Z tych powodów wyglądają o wiele starzej. Nos jest “ściągnięty”, policzki zapadnięte – z powodu utraty tkanki tłuszczowej). Utrata tkanki tłuszczowej może być również przyczyną owrzodzeń na przedniej powierzchni goleni i na stopach. Mogą też pojawiać się problemy ze sztywnością stawów, problemy z przemieszczaniem się stawu biodrowego. Zdarzają się krwawienia z nosa, bóle głowy, stwardnienie tętnic i problemy sercowo-naczyniowe. Zanotowano także przypadki, gdy dochodziło do zaniku mięśni. Charakterystyczny jest także wysoki ton głosu. Czaszka jest duża w porównaniu z resztą ciała, z nieproporcjonalnie małą dolną częścią twarzy. Aktualny wiek ciała chorych zmienia się o 8-10 lat na każdy przeżyty przez chorego rok. Jednak rozwój umysłowy nie jest zaburzony. Osoby z tym zespołem wykazują iloraz inteligencji powyżej przeciętnej.

Podsumowując, do charakterystycznych cech w pełnoobjawowej progerii należą:
mały wzrost
niska masa ciała
niedojrzałość płciowa
makrocefalia, nieproporcjonalnie mała dolna część twarzy
niedorozwój żuchwy
przepełnienie żył skóry głowy
uogólnione łysienie (także brak rzęs i brwi)
wyłupiaste oczy
opóźniony rozwój uzębienia
gruszkowata klatka piersiowa
krótkie obojczyki
koślawe biodra
chód na szerokiej podstawie
cienkie kończyny
cienka, sucha skóra z brązowymi plamami i zmarszczkami
„rzeźbiony”, ptasi koniec nosa
dystroficzne paznokcie
wysoki ton głosu.

Czasami wygląd opisywany jest jako wygląd „oskubanego ptaka”.

Nie istnieje żadna metoda leczenia przyczynowego progerii, nie określono też ścisłych zaleceń w terapii pacjentów z tą chorobą. Przeciętna długość życia osób z progerią wynosi pomiędzy 7 a 27 lat (średnio około 13 lat)[potrzebne źródło]. Zgon następuje najczęściej z powodu postępującej miażdżycy naczyń wieńcowych i mózgowych.

Stosuje się jedynie leczenie fizykoterapeutyczne w celu zapobiegania przykurczom mięśni.

Chorobę jako pierwszy opisał sir Jonathan Hutchinson (1828-1913) w 1886 roku na łamach pisma Lancet. [1]. Kolejnym, który przedstawił opis progerii, był angielski chirurg Hastings Gilford (1861-1941) w 1886 roku. Pacjent Gilforda zmarł w wieku 18 lat z powodu zawału serca. Gilford wprowadził do medycyny określenie “progeria” [2] [3]. Terminu zespół Hutchinsona-Gilforda pierwszy użył DeBusk w 1972 roku [4].

źródło: tekst i zdjęcia Wikipedia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Progeria

[coolplayer width=”480″ height=”380″ autoplay=”0″ loop=”0″ charset=”utf-8″ download=”1″ mediatype=””]
Progeria na świecie
[/coolplayer]

Fotografie objawów Progeri

3. Hypertrichosis – “Wilczy syndrom” -nadmierne owłosienie

Główne naukowe nazwy na niepotrzebne włosy to hirsutyzm i hypertrichosis.

chłopiec z nadmiernym owłosieniem

Warto rozróżnić między “hirsutyzmem” – nadmiernym owłosieniem występującym przy wzroście stężenia androgenów (zmiany hormonalne) owłosienie jest typu męskiego (Istnieje również możliwość zwiększonej wrażliwości cebulki włosowej na hormony androgenne [przy ich prawidłowym stężeniu we krwi] – jest to tzw. hirsutyzm idiopatyczny.)

a hypertrichosis – nadmiernym wzrostem owłosienia na plecach, nogach i głowie o którym tu piszemy.

hypertrichosis – wzmożone owłosienie u kobiet w miejscach typowych dla tej płci
hirsutyzm – owłosienie u kobietu typowe dla topografii męskiej

Zbędne włosy powstają w wyniku anormalnego lub nadmiernego wzrostu, należącego od miejsca występowania, długości, grubości, gęstości oraz wieku i płci. Ta cecha może być nabyta lub wrodzona, częściowa lub całkowita.

Sześcioletnia tajlandzka dziewczynka, Supatra Sasuphan, nazywana imieniem Nat, mieszka z rodziną w Bangkoku w Tajlandii.
Sześcioletnia tajlandzka dziewczynka, Supatra Sasuphan, (Congenital Hypertrichosis
Dziewczynka ma bardzo rzadki syndrom genetyczny Ambras (Congenital Hypertrichosis), który sprawia, że cała jej twarz oraz ciało pokryte są włosami. Na świecie zarejestrowanych jest około 40 takich przypadków. Pierwszy został opisany w Austrii w 1648 roku.
Nat dorasta otoczona miłością bliskich i przyjaciół, którzy akceptują jej odmienność, rozwija się normalnie, chodzi do szkoły i bawi z rówieśnikami.

Częściowy wrodzony hirsutyzm nie jest rzadkim zjawiskiem, najczęstsza jego forma to owłosione pieprzyku. Może on pojawić się pomiędzy brwiami, na ramionach lub twarzy u kobiety, formując u niej brodę lub wąsy, co jest dość wstydliwą cechą. Czasami pojedynczy kosmyk włosów może być obecny na ramieniu, głowie lub innej części ciała.

[coolplayer width=”480″ height=”380″ autoplay=”0″ loop=”0″ charset=”utf-8″ download=”1″ mediatype=””]
Hypertrichosis
[/coolplayer]

Fotografie objawów Hypertrichosis

zdjęcie chłopca: wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Hypertrichosis

pomsył za health-sky.com/html/10-weirdest-diseases.html

hastagi na stronie:

#hirsutyzm #progeria w polsce #syndrom Ambrasa #Supatra Sasuphan #słoniowacizna #progeria #Supatra Nat Sasuphan #hirsutyzm zdjęcia #choroby tropikalne wikipedia #zespół Ambrasa

Related posts

Top