Pneumocystodoza

Pneumocystodoza jest wywołana przez Pneumocystis carinii, pasożyta płuc człowieka i zwierząt, który został wykryty przez Delanowe w 1912 roku.

Najczęściej zakaża on niemowlęta, szczególnie wcześniaki, jak również dzieci niedożywione, czasem osoby starsze, wywołując u nich śródmiąższowe plazmatyczno-komórkowe zapalenie płuc. Śmiertelność wśród wcześniaków dochodzi do 80%.

Pierwotniak ma wymiary 1,5 do 2 mm. Otoczony jest grubą otoczką mukopolisacharydową. Jądro położone jest ekscentrycznie.
W cystach znajduje się osiem pierwotniaków otoczonych wspólną otoczką. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową.

Pierwotniaki wydzielają się z dróg oddechowych w śluzowej wydzielinie podczas kaszlu. Okres wylęgania wynosi 12 miesięcy. Charakterystyczne objawy choroby to: duszność, sinica, przyspieszenie oddechu, przyspieszenie czynności serca, duszący kaszel z wydzielaniem obfitej, gęstej wydzieliny. Badaniem fizycznym i radiologicznym stwierdza się dyskretne zmiany, pozostające w dysproporcji ze złym stanem dziecka. Rokowanie jest poważne i może skończyć się tragicznie zwłaszcza, gdy leczenie jest wdrożone zbyt późno.

hastagi na stronie:

#PNEUMOCYSTODOZA

Related posts

Top