Wirus A/H1N1 daje o sobie znać wśród… świń

Naukowcy w Niemczech ujawnili nowy problem w pandemii szerzącej się obecnie wśród ludzi – wykazano, że wirus grypy A/H1N1 jest zaraźliwy dla świń i szybko się rozprzestrzenia w testowej populacji tych zwierząt. Opublikowane w czasopiśmie Journal of General Virology wyniki badań stanowią dorobek finansowanego ze środków unijnych projektu EPIZONE (Sieć diagnozowania i kontroli chorób epizootycznych), który został dofinansowany z Szóstego Programu Ramowego (6PR) na kwotę 14 mln EUR.

Cele niemieckich badań to ustalenie czy doświadczalna wewnątrznosowa infekcja świń nowym wirusem grypy skutkuje objawami klinicznymi i powoduje wydalanie wirusa, czy wywołuje zmiany w podzestawach limfocytów T lub B oraz czy niezakażone świnie i drób mogą się zarazić.

20090807_3Naukowcy z Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) w Niemczech zakazili wewnątrznosowo pięć świń wirusem grypy A/Regensburg/D6/09/H1N1, u których zaobserwowano zasadniczo łagodne objawy takie jak kichanie, wydzielina z nosa i gorączka.

Trzy świnie i pięć kur, które nie miały wcześniej styczności z wirusem, wystawiono na bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami. W ciągu kilku dni u świń “kontrolnych” pojawiły się objawy kliniczne podobne do tych u świń z wszczepionym wirusem, natomiast u kur kontrolnych infekcja się nie rozwinęła.

“W przypadku pięciu kur nie pojawiły się objawy kliniczne, nie wydalały one wirusa ani nie wytworzyły przeciwciał do zwalczenia wirusa grypy. W sposób oczywisty wysoka przenoszalność wirusa zaobserwowana wśród ludzi dotyczy również świń, ale kur już nie, gdyż wszystkie zwierzęta przebywały w jednym pomieszczeniu bez klatek” – napisali autorzy. “Potwierdzają to bezpośrednie doświadczenia zakażania kur nowym wirusem grypy A/H1N1, które nie doprowadziły do pojawienia się objawów klinicznych infekcji.”

Naukowcy wykazali, że świnie są podatne na nowego wirusa A/H1N1, który zawiera fragmenty genu ich przodków z linii świń północno amerykańskich i eurazjatyckich oraz że “należy zakładać, iż wirus ten rozprzestrzeni się szybko i skutecznie w przypadku wprowadzenia na farmy świń, wywołując prawdopodobnie infekcje endemiczne”.

Dr Thomas Vahlenkamp z FLI zauważył, że mimo braku jakichkolwiek udokumentowanych przypadków zarażenia się człowieka od świni, potencjalne oddziaływanie tego wirusa ludzkiego na świnie może wzrastać. Podkreślił również, że naukowcy oraz służby medyczne i weterynaryjne powinni zaangażować się w prace, aby nie dopuścić do przenoszenia wirusa z człowieka na świnie i ustrzec je przed pandemią.

Żadna osoba z podejrzeniem świńskiej grypy nie powinna mieć kontaktu ze świniami – jak twierdzą naukowcy. Dodają, że instytucje nadzorujące powinny ustalić odpowiednie ograniczenia dotyczące zagród dla świń, w których wykryto infekcję wirusem A/H1N1.

“Ponadto doświadczalne szczepienia świń aktualnie zarejestrowanymi szczepionkami przeciw różnym wirusom grypy H1 oraz nowymi szczepionkami przeciw wirusowi A/H1N1 powinny przynieść rozstrzygające informacje na temat tego, czy dostępne szczepionki są w stanie wytworzyć odporność, chronić przed objawami klinicznymi i/lub powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa wśród świń” – podkreślają naukowcy.

“Doświadczenia te pomogą w ukierunkowaniu programów kontroli chorób zakaźnych i pogłębieniu naszej wiedzy na temat czynników, które decydują o patogenności wirusa i jego możliwości przenoszenia się wśród świń oraz na styku zwierzę-człowiek.”

Więcej informacji:

Friedrich-Loeffler-Institut:
http://www.fli.bund.de/

Journal of General Virology:
http://vir.sgmjournals.org/

Teksty pokrewne: 30832

Kategoria: Wyniki projektów
Źródło danych: Towarzystwo Mikrobiologii Ogólnej
Referencje dokumentu: Lange, E., et al. (2009) Pathogenesis and transmission of the novel swine origin influenza virus A/H1N1 after experimental infection of pigs. J Gen Virol. DOI:10.1099/vir.0.014480-0.
Indeks tematyczny: Rolnictwo; Koordynacja, wspólpraca; Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe; Weterynaria i nauki o zwierzętach

hastagi na stronie:

#wirus w niemczech objawy #wirus z Niemiec #nowy wirus w niemczech

Top