Włośnica – trichinoza

Włośnica lub trichinoza. Chorobę tę wywołuje włosień kręty; dojrzały samiec osiąga długość 1,5 mm, a samica 3-4 mm.

Otorbione larwy pasożyta, spożyte wraz z surowym lub półsurowym mięsem, pod działaniem soków trawiennych tracą łącznotkankową otoczkę, przekształcają się w dwunastnicy i górnym odcinku jelita cienkiego w postacie dojrzałe.

Po kopulacji samice wnikają w błonę śluzową i rodzą wielkie ilości żywych, nitkowatych larw o grubości 5-6 mm., które układ chłonny dostają się do krwioobiegu.

Po fazie jelitowej następuje faza uogólnionej inwazji. W jej końcowym etapie duża część pozostałych przy życiu pasożytów osiedla się w mięśniach, narządach wewnętrznych i ośrodkowym układzie nerwowym.

Tutaj larwy zwijają się, tworzy się wokół nich torebka, w której mogą pozostać żywe (choć nie aktywne) przez szereg lat.

Część z nich ginie i ulega zwapnieniu. Człowiek zaraża się zjadając surowe lub półsurowe mięso świń i dzików, pochodzące z dzikiego uboju. Także wędliny wędzone w zbyt niskiej temperaturze mogą być niebezpieczne. Zachorowania są zwykle rodzinne, o przebiegu ciężkim na skutek masywnej inwazji.

Zdarzają się również epidemie, szerzące się przez przetwory mięsne zawierające na ogół mało włośni, a przebieg choroby jest przeważnie lekki lub poronny.
W okresie inwazji jelitowej brak jest wyraźnych objawów lub są one krótkotrwałe i

charakterystyczne. Występują mdłości, wymioty, wodne stolce, bóle brzucha. Wraz z inwazją uogólnioną pojawia się gorączka, czasem z dreszczami, obrzęki powiek i tkanki oczodołowej, często obrzęki twarzy, przekrwienie i wybroczyny spojówkowe, nasilające się szybko bóle różnych grup mięśni, dotkliwe zwłaszcza przy ruchach i ucisku.

Na skórze mogą być widoczne wykwity wysypkowe różnego typu, przypominające wysypkę w płonicy, odrze, różyczce, a także wybroczynowe i pokrzywkowe. Pod paznokciami spotyka się linijne wybroczyny, tzw drzazgi włośnicze.

W ciężkich przypadkach występują objawy ze strony układów: oddechowego, krążenia i ośrodkowego układu nerwowego, które mogą być przyczyną zgonów.

hastagi na stronie:

#Trichinoza #włośnica leczenie #włośnica #włośnica zdjęcia #w jakiej temperaturze ginie włośnica #wybroczyny pod paznokciami #zmiany na paznokciach zdjęcia #jak wyglada włośnica #wybroczyny pod oczami

Related posts

Top