Wszawica

Wszawica są to zmiany skórne wywołane przez wszy ludzkie. Występuje we wszystkich regionach świata, zwłaszcza u dzieci przedszkolnych, szkolnych i młodzieży. Odróżnia się u dzieci wszawicę głowową i odzieżową .

Wszy żywią się krwią ludzką, a przez ukłucie powodują na skórze grudki lub bąble pokrzywkowe i   bardzo nasilony świąd. Wszy głowowe atakują skórę głowy, zwłaszcza potylice głowy i skronia. Na skórze obserwuje się liczne grudki, bąble, ślady zadrapań i strupy. Zwykle dochodzi do wtórnych zakażeń ropnych.

Wszy odzieżowe są przyczyną licznych zadrapań, bąbli pokrzywkowych i    
grudek na tułowiu, zwłaszcza w miejscach przylegania fałdów ubrań i szwów bielizny. W miejscach zadrapań powstają nadżerki, strupki i drobne blizny.

Przy długotrwałej wszawicy odzieżowej tworzą się charakterystyczne brunatne przebarwienia skóry. Często dołączają się zmiany ropne i wypryskowe. Trzeba również pamiętać, że wesz odzieżowa jest przenosicielem duru plamistego oraz gorączki powrotnej.

Jak zawsze przy chorobach, najskuteczniejsze są środki profilaktyczne, zapobiegające rozwojowi i szerzeniu się zarażeń. Każda osoba wychowująca dziecko, czy to będzie matka, wychowawca lub nauczyciel powinni sięgać do źródeł, czasopism, by poznać drogi wtargnięcia pasożytów.

Powinni również być świadomi jak wielkie zniszczenia w organiźmie małego dziecka mogą spowodować pasożyty.

Ważne jest, by przy pierwszych objawach choroby udać się z dzieckiem do specjalisty. Wielu ludzi bagatelizuje sprawę, myśląc , że objawy same ustąpią, jeszcze inni wstydzą się przyznać , że ich dziecko jest nosicielem różnych pasożytów.

Dlaczego tak się dzieje? Przecież powinniśmy być ludźmi oczytanymi, tolerancyjnymi, jednak w nas nadal tkwi ignorancja i wstyd.

Przez to wiele dzieci cierpi, nie są leczone lub zbyt późno przyprowadzane do lekarzy. Wówczas potrzebna jest hospitalizacja, długi okres leczenia, a można by tego uniknąć, posiadając choć minimum chęci popartej naszą świadomością i odrobiną wiedzy merytorycznej.

hastagi na stronie:

#wesz ODZIEŻOWA ZDJęcia #jak powstaja wszy #wszawica #wszy odziezowe zdjecia #wszy u dzieci zdjecia #wesz ubraniowa #jak wygląda wesz ubraniowa #wesz ubraniowa zdjęcie #jak wyglada wesz ludzka #wszawica zdjęcia

Related posts

Top