Choroby układu pokarmowego

1)Żołądka

Stan zapalny powoduje zwiększenie wydzielania soku żołądkowego (nieżyt błony śluzowej żołądka).
Ostre zapalenie objawia się wymiotami, bólem i ogólnym osłabieniem. Jest dosyć krótkotrwałe. Przyczyną mogą być bakterie, grzyby, wirusy, endotoksyny, alkohol, niektóre leki. Przewlekłe zapalenie prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka wywołane przez bakterię Helicobacter pylori. Objawy: uczucie ucisku, zgaga, odbijania, mdłości, zaparcia, rozwolnienia. Odkrywa się ją endoskopowo.

Choroba wrzodowa ( może być też dwunastnicy):
Powstaje na wskutek uszkodzenia błony śluzowej i przeniknięcia soku żołądkowego głąb ścian. Gdy proces nadtrawiania dojdzie do naczynia krwionośnego, to dochodzi do krwawienia. Czasami choroba może przebiegać bezobjawowo. Towarzyszy jej często uczucie pełności po posiłkach, czasem wymioty, ból może pojawiać się w środku nocy i może mu towarzyszyć uczucie palenia bądź pieczenia. Przyczynami jest zazwyczaj stres, skłonności genetyczne, toksyny, substancje chemiczne, urazy mechaniczne, bakterie, a także nadużywanie kawy, alkoholu, palenie tytoniu oraz dieta wysokobiałkowa. Objawami jest ból, który ma charakter nawrotowy, oraz występowanie zgagi.

Nowotwory łagodne i złośliwe:
Złośliwe mogą dawać przeżuty do innych części ciała: płuc, wątroby, kości. Spowodowane paleniem, nadużywanie soli w diecie oraz brakiem jarzyn i owoców w codziennym odżywianiu, a także spożywanie wędzonych ryb i mięsa. Przyczyną może być również obciążenie dziedziczne. Osoby, które miały w rodzinie kogoś z nowotworem, mogą mieć genetyczną skłonność do ich powstawania.

2)Jelito cienkie

Dur brzuszny:
Wywołany jest przez bakterie z rodzaju Salmonella, które wywołują stan zapalny. Może on prowadzić do owrzodzeń. Dalszym etapem zaniedbania może być martwica, ale także zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenie żył. Objawami są: narastająca gorączka, kurczowe bóle brzucha, spadek ilości białych krwinek i wolne tętno. Zapobieganie polega głównie na przestrzeganiu zasad higieny osobistej, starannym myciu owoców i warzyw oraz piciu jedynie sprawdzonej wody.

Czerwonka:
Spowodowana występowaniem bakterii z rodzaju Shigella. Najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Objawami są bolesne parcia i śluzowo-krwawe biegunki, co może spowodować odwodnienie organizmu, a w następstwie zapaść. Zarazić się można przez bark higieny(brudne ręce), przez żywność lub skażoną wodę.

Stany zapalne:
Przyczyną są zmiany w florze bakteryjnej jelit, objawem są biegunki.

Celiakia:
Przyczyną jest nietolerancja glutenu, białka zbożowego występującego w ziarnach zbóż. Najczęściej występuje u dzieci, choć może zaatakować w każdym wieku. Objawami jest zahamowanie rozwoju, oddawanie obfitych i cuchnących stolców i bolesne wzdęcie brzucha. Aby przeciwdziałać, należy stosować dietę bezglutenową.

3)Jelito grube

Zapalenie wyrostka robaczkowego:
Może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Bólowi towarzyszą mdłości, wymioty i gorączka.

Zaparcia:
Istnieją różne przyczyny ich powstawania, najczęściej spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się, czyli głównie brakiem błonnika i odpowiedniej ilości płynów. Leczenie zazwyczaj polega na zmianie diety. Stosuje się często dietę wysokobłonnikową. Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, która zapobiega zaleganiu treści pokarmowych w jelitach.

Hemoroidy:
Czyli guzki krwawnicze odbytu. Na ogół występują u osób starszych, ale również mogą mieć z nimi problem pracownicy biurowi i kierowcy, którzy są narażeni na długie siedzenie. Chorobie sprzyja brak ruchu, otyłość, nadciśnienie, schorzenia wątroby, uwarunkowania genetyczne, zaparcia, oraz niewydolność krążeniowa. Objawami są krwawienia i uczucie palenia oraz świąd przy oddawaniu stolca. Mimo wstydliwego problemu, należy jak najszybciej pójść do lekarza, w celu rozpoczęcia leczenia. Szybka reakcja jest dosyć istotna, gdyż hemoroidy w początkowych fazach są całkowicie uleczalne.

4)Wątroba

Wirusowe zapalenie wątroby:
– TYPU A
Inaczej zwana żółtaczką. Najczęściej występuje u dzieci i młodzieży, jest skutkiem braku higieny osobistej oraz zbiorowej, tzw. „choroba brudnych rąk”. Przebieg choroby jest dosyć łagodny. Typowe objawy to zażółcenie skóry i oczy, jednak nie pojawiają się one od razu. Początkowo wygląda to na zwykła grypę, czyli występuje podwyższona temperatura, ból mięśni, ból brzucha, brak apetytu. Leczenie odbywa się w szpitalu, gdyż pacjent musi zostać pod obserwacja około 2-3 tygodnie.
– TYPU B
Wysoce zakaźna choroba przenoszona droga pozajelitową i powodującą nosicielstwo. Źródłem zakażeń są nieodpowiednio wysterylizowane narzędzia chirurgiczne, a także narkomania i stosunki seksualne. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt zakażonego przedmiotu lub wydzieliny z krwią. Charakteryzuje się długim okresem utajonym.
– TYPU C
Jest to dosyć poważna choroba, mimo iż początkowe stadium jest łagodne, to szybko przeradza się w stan przewlekły. Do zakażenia dochodzi przez kontakt wirusa z krwią. Najczęściej dochodzi do niego w czasie transfuzji. Objawy i leczenie jest podobne do wirusa typu B.

Marskość wątroby:
Jest to zmiana budowy wątroby, która doprowadza do upośledzenia jej funkcji. Przede wszystkim utrudniony jest odpływ żółci oraz powstawanie nadciśnienia wrotnego. Uszkodzenie to jest nieodwracalne, przez leczenie można jedynie spowolnić proces degeneracji wątroby. Przyczynami są przede wszystkim nadużywanie alkoholu, ale także jest to skutek zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Na zachorowalność mają również wpływ geny, czyli dziedziczność. Również niektóre pasożyty mogą powodować problemy z wątrobą.

Źródło informacji:
J. Duszyński, A. Kozłowska-Rajewicz, „Biologia”, wydaw. PWN.

Opracowanie wspólne: Katarzyna Kupczyk (tekst) & Marta Akuszewska (korekta)

hastagi na stronie:

#choroby układu pokarmowego spowodowane brakiem higieny #choroby układu pokarmowego spowodowane brakiem higieny wikipedia #choroby układu pokarmowego wikipedia #choroby układu pokarmowego wywołane brakiem higieny wikipedia #choroby ukladu pokarmowego spowodowane brakiem higieny #helicobacter pylori objawy #nazwy chorób układu pokarmowego spowodowane brakiem higieny

Related posts

Top