Toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest wywołana przez Toxoplasma gondii, pierwotniaki należące do klasy Sporozoa, wykrytego przez Nicolle`a i Manceau w 1908 roku.
Pierwotniak jest ruchliwym jednokomórkowcem o kształcie rondla, o jednym końcu ostrym, a drugim zaokrąglonym. Wielkość komórki wynosi od 4 do8 mm. Zawarte jest w niej jedno jądro okrągłe. Komórki są nieurzęsione, ale poruszają się ruchem rotacyjnym w temperaturze 37° C. Pierwotniak ten jest pasożytem wewnątrzkomórkowym.

U ludzi pierwotniak ten jest przyczyną toksoplazmozy. Pasożyt wnika do komórki dzięki własnym enzymom, nie wytwarza żadnych toksyn, jego chorobotwórczość jest spowodowana samym rozmnażaniem się w tkance.

Postacią inwazyjną dla człowieka są sporozoity zawarte w oocystach, znajdujących się w ziemi zanieczyszczonej kałem zarażonego kota. To właśnie kot jest źródłem zakażenia dla człowieka.
Toksoplazmoza występuje w postaci wrodzonej i nabytej. W formie wrodzonej płód zaraża się od matki, niemowlę przychodzi na świat z wodogłowiem, zapaleniem siatkówki i naczyniówki oka, z ogniskami w mózgu, zapaleniem opon mózgowych i niedorozwojem psychicznym. Czasem spotyka się postać jelitową z żółtaczką, biegunką, powiększeniem śledziony i wątroby. Niekiedy objawy choroby mogą wystąpić w kilka dni lub nawet kilka tygodni po urodzeniu. Choroba ta jest prawie zawsze nieuleczalna. Jeśli zakażenie wystąpiło we wczesnym okresie ciąży, może dojść do obumarcia płodu.
Toksoplazmoza nabyta może przebiegać w czterech postaciach: pod postacią obrzęków węzłów chłonnych (jest to najlżejsza postać choroby), wysypkowej, oponowej, ocznej.
Objawy kliniczne są mało charakterystyczne, dlatego zachodzi potrzeba laboratoryjnego potwierdzenia rozpoznania.
Profilaktyka polega na unikaniu spożycia surowego mięsa szczególnie przez kobiety ciężarne i na szczególnej ostrożności w pielęgnowaniu chorych zwierząt, zwłaszcza kotów. Wszystkie kobiety ciężarne powinny być przebadane w kierunku toksoplazmozy i przy podejrzeniu pierwotnego zakażenia poddane leczeniu bez względu na zaawansowanie ciąży.
Robaki pasożytnicze należą do dwóch grup: robaków płaskich, zwanych płazińcami, oraz robaków obłych, zwanych obleńcami. W zależności od form rozwojowych pasożyta, wyróżnia się żywiciela ostatecznego, w którym bytuje pasożyt dojrzały, oraz żywiciela pośredniego, w którym rozwija się postać larwalna. Szkodliwość pasożytnictwa zależy od: 1)liczby pasożytów (przebieg małej inwazji może być bezobjawowy ),2)gatunku robaka, 3)osobniczych właściwości i wieku człowieka (dzieci są bardziej wrażliwe na niektóre inwazje), 4) uszkodzeń mechanicznych, zatruwania organizmu produktami przemiany materii, wywołania reakcji alergicznych oraz zubożenia organizmu żywiciela w istotne dla życia substancje, co powoduje niekiedy ich niedobory.
Z wyjątkiem włośnicy, właściwie wszystkie inne robaczyce dają podobny zespół objawów chorobowych.
Występują:
1)objawy ze strony przewodu pokarmowego:
– zmiana łaknienia (brak apetytu lub nadmierny głód),
– apetyt spaczony (nadmierny na potrawy kwaśne lub słodkie),
nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka lub zaparcia stolca.
2)objawy ogólne: osłabienie, nie przybieranie na wadze, czasem chudnięcie, bladość, sińce pod oczami.
3) objawy typu nerwicowego: nadmierna pobudliwość lub apatia, zgrzytanie zębami, zawroty głowy, nierzadko pobolewanie głowy, u dzieci czasem drgawki.
4) objawy uczuleniowe: zmiany skórne i swędzące wysypki, obrzęki alergiczne.
5) zwiększona liczba leukocytów kwasochłonnych.

hastagi na stronie:

#Www jedzmniej pl #toxoplazmoza objawy #choroby skóry zdjęcia #choroby skóry u dzieci zdjęcia #robaki u kota zdjecia #zmiany skórne u dzieci zdjęcia #czy toksoplazmoza jest uleczalna #toksoplazmoza u mężczyzn #sine oczy choroba #toksoplazmoza zdjęcia

Related posts

Top